Витамини и минерали - наясно ли сме с количеството им в нашия организъм?

Витамини и минерали - колко са?


Доказано е, че някои вещества се концентрират върху определени точки по кожата и те са най-вече така известните акупунктурни точки.
Вече е известно, че има 13 витамини, от които A, D, Е и К са разтворими в мазнини и се съхраняват в мастната тъкан на тялото. Останалите девет са разтворими във вода и за това не се съхраняват от тялота, което пък налага техния ежедневен прием чрез храната. Разтворимите витамини се изхвърлят чрез урината. Излишните мастноразтворими витамини се натрупват в тялото и могат да доведат до токсични процеси, ако са в големи количества. Организмът е особено чувствителна към прекомерните количества на витамин А и D. Той много добре знае от какви количества витамини се нуждаем и се стреми да поддържа тяхното оптимално ниво в кръвта. Витамините, които са вещества, необходими в малки количества за основните биохимични реакции в тялото, са неразделна част от жизнените функции на нашето тяло. Подходящите количества витамини са необходими за да ни предпазват от умора, студ, да забавят стареенето, да намалят риска от различни болести, включително и рак. В допълнение, те позволяват на тялото да разгражда правилно въглехидратите, мазнините и протеините, които са необходими за нормалния му растеж, за храносмилането, умственитепроцеси и за увеличаване на устойчивостта на организма срещу инфекции.
Минералите са неорганични вещества, които представляват около четири или пет процента от човешкия организъм. Те са есенциални вещества, което означава, че тялото не може да ги възпроизвежда и трябва да се набавят чрез храната. Те се откриват в тъканите и телесните течности, и са необходими за изграждането на костния мозък, кръвта, ензимите, хормоните, за концентрацията на хемоглобина и за поддържане на течностите в тялото.
Могат да бъдат разделени на макро и микроелементи. Макроелементи са тези от които тялото ни се нуждае в големи количества (натрий, калий, калций, фосфор, магнезий, хлор и сяра). Микроелементите са елементи, необходими в малки количества (желязо, йод, цинк, флуор, мед, манган, хром , молибден, кобалт, селен и ванадий). Минералите се губят всеки ден от тялото чрез процесите на изпотяването, храносмилането и дишането, и трябва да бъдат компенсирани ежедневно. Дефицитът им в организма се дължи на недостатъчен прием на храна, на повишени нужди или слаба ефективност, или поради физически и емоционален стрес.
Въпреки, че за поддържането на тялото и неговото функциониране обикновено се изисква наличие на всичките 18 известни минерали, препоръчителната дневна изискване (RDA) е създадена само за шест (калций, йод, желязо, магнезий, фосфор и цинк).
Ако витамините и минералите се приемат под формата на хранителни добавки трябва много да се внимава с техния прием. Например приемът на големи количества витамин D може косвено да доведе до увреждане на бъбреците, докато големите количества витамин А могат да увредят черния дроб. Трябва да се отчита, че витамините и минералите е необходимо да са във финото равновесие в организма, и че всеки дисбаланс води до верижна реакция от други заболявания. С други думи, всички витамини и минерали в големи количества са отровни за организма.

Нуждите на всеки са различни

Витамините под формата на хранителни добавки по време на бременността са предмет на чести дискусии при диетолозите, с изключение на фолиева киселина и желязото. Повечето от научните заключения препоръчват на лекарите внимателно да преценяват каква диета е необходима за всяка бременна жена и да предписват хранителни добавки с витамини само когато смятат, че наистина съществува дефицит. Желателно е да се обърне специално внимание на бременни жени с висок риск (бременни жени, които пушат по време на бременност, вегетарианки, многоплодна бременност, бременни жени зависими алкохол и наркотици).
Нуждите при майките от някои витамини и минерали по време на бременност значително се увеличава, така че хранителните добавки с витамини могат да допълнят доброто хранене. Много е важно да се знае, че повечето витамини и минерали е добре да се приемат чрез храната, защото тя е най-ефективният начин за усвояването на хранителните вещества. Пресните, непреработени храни съдържат не само най-известните витамини и минерали, но също и голям брой други, все още неоткрити. Например, хляб, направен от пълнозърнесто брашно съдържа минерала цинк, който е изключително необходим за общото здравословно състояние на организма. 
Нуждата от витамини и минерали при мъжете заедно с храненето се определя от начина им на живот (прекомерна физическа активност, стрес ...). За мъжете са особено важни минералите калий, магнезий, селен и цинк с тяхната роля в регулирането на биологичните функции и освобождавато енергия.
Относно причините за стареенето, има различни теории и хипотези. Стареенето е един непрекъснат процес в чавешкия организъм, който не може да бъде избегнат. Често хората на средна възраст се оплакват от пращене и болки в ставите и мускулите, като твърдят, че все едно са ръждясали и в действителност дори те не са наясно колко близо са до истината. В действителност, една от основните хипотези за стареенето е теорията за окислението, в следствие на което е и резултатът на стареене. Това е същия вид процес, който причинява ръждата при желязото и потъмняването на среброто. Процес, при който се получава химическо освобождаване енергията от кислорода, който вдишваме от въздуха. Окисляването е източник на енергия за организма ни. За съжаление, има обаче и друга страна-.теконтролираното окисление причинява объркване в тялото ни, създавайки свободни радикали (молекули, на които липсва по един жизненоважен електрон) и които пречат на функционирането на клетките (бръчките са резултат от въздействието на тези свободни радикали спрямо белтъчините на съединителната тъкан на кожата, старческите петна се дължат на окисление на мазнини в кожата ...).
По време на възпаление или физическо и умствено натоварване тялото консумира повече кислород, което води до образуването на повече свободни радикали. Тяхното количество се влияе от външни фактори, като тютюнопушенето, употребата на алкохол, пържените храни, замърсената атмосфера, излагането на рентгенови лъчи или радиоактивни емисии, честото излагане на слънце без защита ...
Човешкото тяло има защитен механизъм в борбата срещу свободните радикали във формата на антиоксиданти и ензими, който произвежда само (глутатион пероксидаза, каталаза и супероксид дисмутаза). Като се има предвид, че тяхното действие е често недостатъчно, те могат да бъдат спомогнати от допълнителен прием на витамин С, селен, цинк, бета-каротин и коензим Q10 и някои видове аминокиселини, цистин и метионин. Ето защо, храните богати на антиоксиданти са ефективни в борбата срещу свободните радикали, тъй като те намаляват въздействието им върху организма и забавят процеса на стареене, забавят развитието на болестните процеси и помагат за запазване на младостта.
В допълнение към избягването на риска от външни фактори, идеалната защита срещу преждевременно стареене е правилното хранене. Витамините и минералите са микроелементи, които забавят процеса на разграждане, но най-вече дейст
ват за предпазване клетките от свободните радикалии укрепването на имунната система.

Как да разберем кои точно витамини и минерали ни липсват в организма?

Тестът за липса на витамини и минерали се провежда върху кожата. Той е безболезнен тест, който показва текущата концентрация на някои витамини и минерали в организма. Когато се установи липса на такива се препоръчва целеви прием на същите чрез хранителни добавки.
Методът се основава на явлението, че електрическото съпротивление на кожата е значително по-ниско в точките за акупунктура, т.е.. акупунктурните точки прекарват сравнително по- малко ток от околната кожа. Доказано е, че някои вещества се концентрират върху определени точки по кожата, и те са най-вече известни като акупунктурни точки. Тестът отнема около 20 минути и включва установяването на липса на всички известни витамини и минерали.
Процедура - В ръката на пациента се поставя сонда, която служи като "заземяване", а терапевтът държи електрическа писалка, която извършва тестването. Преди всяка процедура на тестване той се проверява влагоустойчивостта на кожата (поради това, че различните пациенти имат различен влага). На самите точки на тестване се поставя специално масло. Разбира се терапевтът който извършва тестването трябва да е добре запознат с акупунктурните точки (измерването се извършва в централната точка), за да се избегнат фалшиво положителни или отрицателни резултати.
В зависимост от резултатите, от четири до шест седмици след първото изпитване се прави последваща проверка. Проверките продължават докато се достигне оптималното ниво на витамини и минерали.

0 коментара:

Публикуване на коментар